Governance

Who are our Governors?

Below are details of the current governors at Richard Avenue. You can also view our Governing Board Structure and the attendance records for 2015-2016 , 2016-2017 , 2017-2018 , 2018-2019 , 2019-2020 , 2020-2021 , 2021-2022 and 2022-2023 .

The Governors can be members of three different committees, each overseeing different areas of school operations:

  • Focus Group 1 (FG1) – Finance, HR, Premises, and Performance Management.
  • Focus Group 2 (FG2) – Progress and Attainment.
  • Focus Group 3 (FG3) – Pupil Development (including, attendance, behaviour, curriculum, SMSC, and safeguarding)

Our Committee Information Sheet has general governance information including Focus Group membership. You can also view our Terms of Reference (part 1) and Terms of Reference (part 2) .

Val Forster

Office Held: Chair of Governors
Term of Office: 4 Years
Date Appointed: 15/07/2024

Vacant

Office Held: Vice Chair of Governors

Rima Ali

Office Held: Parent Governor
Term of Office: 4 Years
Date Appointed: 27/06/2022

Colin Dagg

Office Held: Co-opted Governor
Term of Office: 4 Years
Date Appointed: 18/07/2022

Lynne Dagg

Office Held: Co-opted Governor
Term of Office: 4 Years
Date Appointed: 01/01/2023
Declaration Details:

  • Employed as a Lecturer by Sunderland University.

Tracey Ellis

Office Held: Staff Governor
Term of Office: 4 Years
Date Appointed: 08/10/2020
Declaration Details:

  • Employed as HLTA within the school.

Claire McKinney

Office Held: Head Teacher
Date Appointed: 25/04/2022
Declaration Details:

  • Employed within the school.

Shehzad Raza

Office Held: Parent Governor
Term of Office: 4 Years
Date Appointed: 28/06/2017
Declaration Details:

  • Child on school roll during the current academic year.

Dr Amina Razak

Office Held: Co-opted Governor
Term of Office: 4 Years
Date Appointed: 14/07/2021
Declaration Details:

  • Child on school roll during the current academic year.

David Swift

Office Held: Co-opted Governor
Term of Office: 4 Years
Date Appointed: 27/03/2023

Alan Rinaldi

Office Held: Co-opted Governor
Term of Office: 4 Years
Date Appointed: 17/07/2023

Kiri Gray

Office Held: Co-opted Governor
Term of Office: 4 Years
Date Appointed: 17/07/2023

Ehthershamul Haque

Office Held: LA Governor
Term of Office: 4 Years
Date Appointed: 18/12/2023

Syeda Khaled

Office Held: Parent Governor
Term of Office: 4 Years
Date Appointed: 23/11/2023
Declaration Details:

  • Child on school roll during the current academic year.

Mohammad Zahidul Islam

Office Held: LA Governor
Term of Office: 4 Years
Date Appointed: 23/11/2023
Declaration Details:

  • Child on school roll during the current academic year.

Past Governors

The following is a list of people who governed over the past 12 months but have since resigned.

Craig Hilton

Office Held: Chair of Governors
Date Appointed: 14/07/2021
Date Ended: 15/07/2024

Sevannah De Vies

Office Held: Parent Governor
Date Appointed: 21/10/2019
Date Ended: 20/10/2023

Helen Greener

Office Held: LA Governor
Date Appointed: 27/03/2023
Date Ended: 02/10/2023